2021-09-25 Dvärgschnauzercupen, Västerås

Domare Susanne Swedjebrink – 30 p/s anmälda

💜 BRACKETS FRÖKEN FLEGGMANS MUSTASCH ”Gunvor” HP KLASSVINNARE BEST IN SHOW-6 och BÄSTA HUVUD

Gunvor blev också uttagen av domaren i tävlan om bästa trimning.

(NO W’16 CIB NORDUCH RU CH SKBV Brackets Halla Ballou x NO JW’17 SE UCH Steadlyn Best Of Brackets)

Cupen är rasringens årliga specialutställning och är inofficiell men som lockar många utställare. Roligast med cupen är att alla färger tävlar tillsammans i BIS-finalen och om bästa trimning, bästa rörelse mm. I BIS-finalen tävlar alla vuxna som fått HP om 10 BIS-placeringar.

Denna lördag, under vår sista utställningshelg utomhus, bjöd på sol och ca 14-16 grader. För många år sedan anordnade Västmanlands kennelklubb sin länsklubbsutställning ett stenkast härifrån (Lövudden). Dagens utställningsplats låg nära parkeringen på stort grönområde. För serveringen stod en foodtruck från Mr Mango.

Utställningssäsongen utomhus går mot sitt slut och det har varit extra roligt att ställa ut för domare som själva har rasen precis som idag.